Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zlatá ulička - krásné místo, kde se zastavil čas...

Místo, kde na nás dýchne tzv. GENIUS LOCI, místo obdivované ...

Telefon/WhatsApp  602 204 123, pište na:  kurzy@tyrkys.cz

Zlatá ulička na Pražském hradě byla původně v 16. století vystavená domy jako nouzová obydlí. Zajímavostí je, že poslední obyvatelé se ze Zlaté uličky stěhovali na počátku 50. let 20. století. 

Žili zde hradní střelci, kteří požádali císaře Rudolfa II. o svolení, aby si zde mohli zřídit obydlí. Domečky si však stavěli na své vlastní náklady. Také zde působili zlatníci, podle kterých byl název ulice odvozen - Zlatnická ulička.

Později lidé začali s domky obchodovat, také je pronajímat a žili zde i různí zaměstnanci Hradu (vrátní, zvoníci, hlídači, čeleď,...). V jednu dobu se Ulička rozšiřovala pomocí různých přístavků a topenišť, takže prostor byl nakonec tak stísněný, že místy nedosahoval ani na šířku jednoho metru! Proto se v roce 1864 tyto přístavky a kotce odstranily.

Zlatá ulička se zalíbila mnohým českých spisovatelům a umělcům, kteří zde tvořili. Například v domě č. 22 tvořil  i Franz Kafka, který zde napsal většinu povídek v rámci sbírky Venkovský lékař. Dále v Uličce pobývali i takový spisovatelé, jako František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval.

Kancelář prezidenta Československé republiky po válce domečky odkoupila a upravila je jako architektonickou památku přístupnou turistům. Úpravy se ujal architekt Pavel Janák, který ji dokončil v roce 1955. Za krásné barevné řešení fasád je pak odpovědný malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka.

Cílem Zlaté uličky je ukázat život jejích původních obyvatel. Názornou formou se tak návštěvník poučí o tom, jakým způsobem se domečky zařizovali, a jak byly vybavené takové příbytky jako např. obydlí kartářky, zlatnická dílna, i krčma, kde se připravovala mimo jiné strava pro věžně z Daliborky a Bílé věže. Obě tyto věže se využívaly jako vězení. Daliborka dostala jméno po svém nejznámějším vězni -Daliborovi z Kozojed, v Bílé věži pak pobývali většinou šlechtici, kteří například dlužili peníze.

  • Připomeneme si právě okolnosti vzniku Uličky a severního opevnění.
  • Nahlédneme do osudů některých vězňů v přilehlé Bílé věži a Daliborce a také do domácností obyvatel miniaturních domečků. 
  • Pojďte s námi poznat krásy staré Zlaté uličky, kde se zastavil čas! 

SEMINÁŘ se koná dne 28. listopadu od 14:30 hodin 

jolana kopriva myslivcováPřihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva