Vlado Milunič a Tančící dům v Praze
Znáte příběh Tančícího domu v Praze? Místo opěvované i kritizované?
Jaký je příběh Tančícího domu?
Jak už to tak v našich dějinách bývá, část národa byla stavbou nadšena, část byla téměř znechucena...
Bombardování Prahy 14. února roku 1945 zničilo velkou část Nového Města a také dům, který stával na nároží Resslovy ulice. Odklízení trosek šlo pomalu, trvalo asi 15 let.
Jak využít prázdné místo obehnané ohradou ? Návrhů za ta léta byla celá řada.
Čas plynul, až přišla 90. léta a nový impulz. V sousedním domě U dvou tisíc bydlel Václav Havel a shodou náhod se tam také v době komunismu s rodinou přistěhoval Vlado Milunič. Oba muže pojilo zvlášní pouto, protože Miluničovi dostali přidělený byt, který před rokem 1948 obývala rodina Havlových.
A tak vznikl neuvěřitelný projekt Tančícího domu, který Vlado Milunič nakonec realizoval spolu s kanadsko americkým architektem Frankem O. Gehrym.
Dům je také nazýván Ginger a Fred ... Ginger Rogersová a Fred Aster …. jejich neuvěřitelný tanec se stal inspirací … pro dvě věže domu – betonová – Fred a k ní přiléhající s „rozevlátou sukní“ prosklená věž Ginger.
Podívejte se na fasádu, která vznikla z 99 prefabrikovaných dílů, každý kus je originál. Nenajdete dva stejné. Místnosti uvnitř jsou asymetrické, různě zkosené.
Máme pocit, že dům se dal do pohybu, vystupuje z uliční čáry do linie chodníku stejně, jako se dala do pohybu naše společnost v roce 1989.
Vyjeďte výtahem do posledního patra, kde je kavárna a pokochejte se celou tou krásou kolem nás…
Když si cokoliv v kavárně dáte, máte vstup na výhled zdarma a ceny jsou srovnatelné s jinými kavárnami.
Dům, který nejprve schytal hodně kritiky se stal symbolem moderní architektruy v Praze a místem, které všichni průvodci ukazují návštěvníkům Prahy, místem, které je v hledáčku objektivů fotografů z celého světa.
Dne 17. září 2022 ve věku 81 let zemřel významný architekt Vlado Milunič, muž, kterého k nám přivedl pohnutý osud a do architektury Prahy se nezapomenutelně zapsal stavbou Tančícího domu.
Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague
Text: PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová