VÁNOCE
Vánoce a vše kolem nich představují pro český národ jedno z nejvýznamnějších období v roce. Období plné klidu, lásky a porozumění.
- Vánoce představují pro český národ nejdůležitější svátky v roce. Všechno začíná s počátkem adventu. Ten připadá na 4. neděli před Štědrým dnem. Ač se jednalo původně o dobu postu, kdy se lidé neměli příliš veselit, v dnešní době si lidé advent užívají naplno. V tuto dobu si začnou zdobit své domovy různými ozdobami. Téměř každý dům je pak osvětlený řetězem, svíticí kometou v okně, nebo tradičním svícínkem.
- Ke 4. prosinci, tedy na svátek Barbory, by si žádné děvče nemělo zapomenou utrhnout větévku břízy. Praví se, že pokud daná větvička vykvete do Štědrého dne, dívka se brzy vdá. Dříve si dokonce dívky trhaly větviček více a pojmenovávaly je podle chlapců, kteří se jim líbili. Ta která vykvetla, toho si měla vzít.
- 5. prosince nás navštíví Mikuláš s andělem a čertem. Tento posel dobrosrdečnosti přináší hodným dětem odměnu, zlobivým nadělí čert uhlí a andělovi se musí slíbit, že se během příštího roku polepší. Součástí odměny bývá adventní kalendář a pro děti začíná opravdové odpočítání Štědrého dne. Pro maminky znamená tento datum jediné, a to, že začnou s pečením vánočního cukroví.
- V tuto dobu bychom se také měli pomalu začít shánět po jmelí. Už od pradávna je tato rostlina považována za ochránce proti všemu zlému a jako podpora plodnosti. Neměla by tedy chybět v žádné domácnosti. Většinou ji najdeme zavěšenou v prostoru, a to z toho důvodu, že kdo se pod ním na Štědrý den políbí, tomu vydrží jak štěstí, zdraví, tak i láska. V dnešní době má jmelí mnoho podob. Zakoupit si můžeme přírodní zelené, ve zlaté nebo stříbrné barvě.
- Doba rychle uteče a je tu Štědrý den. Každý se na tento den těší. Je to den plný pohody, lásky a porozumění. Během dne by se měl připravit vánoční stromeček, aby měl Ježíšek kam nadělit dárky. Maminky připravují štědrovečerní večeří, kde by neměla chybět rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát. I v dnešní době hodně lidí dodržuje dávné tradice. Dívky hází střevícem, který jim napoví, jestli se vdají. Na štědrovečerní stůl připravujeme talíř navíc, v případě, že by se našel někdo, kdo by na večeři přivítal, dále dáváme peníze pod talíř, aby se nám i v příštím roce po finanční stránce dařilo. Nevynecháváme ani krájení jablka, kdy hvězdička znamená štěstí, oproti tomu kříž smůlu. Především potom dodržujeme tradici, že od štědrovečerní večeře neodcházíme dříve než všichni dojetí, abychom se i v příštím roce opět sešli pohromadě.
- Po tom všem konečně zazvoní zvoneček, který nám oznámí Ježíška, jenž nám nadělil dárky. Spolu s rozbalováním dárků pojídáme cukroví, posloucháme koledy nebo sledujeme tradiční pohádky, které se ke Štědrému večeru vážou.
- Ty co vydrží a neusnou, vyráží na Půlnoční mši Jakuba Jana Ryby, která představuje krásné zakončení tohoto kouzelného dne. Zbytek svátků vánočních trávíme v kruhu rodinném a nadále si užíváme pohodu, během které oslavíme příchod Nového roku a vše ukončíme 6. ledna, kdy nás přijdou navštívit Tří králové s dobročinnou sbírkou.
Adventní období si můžete zpříjemnit návštěvou vánočních trhů, nebo návštěvou stálých expozic betlémů.
Vánoční trhy jsou velmi oblíbené u našich i zahraničních návštěvníků Prahy. Podívejte se na přehled termínů vánočních trhů v Praze a naplánujte si jejich návštěvu. Naši profesionální certifikovaní průvodci Vám ukážou tu nejkrásnější vánoční atmosféru.
A pokud ještě nevíte, co darovat svým blízským pod vánoční stromeček dáme Vám malý tip. Darujte dárkovou poukázku na kurz nebo seminář!
Přihlaste se na!
Kurzy a státní zkoušky
- Průvodce cestovního ruchu
- Balíček kurz průvoce cestovního ruchu a průvodce Prahou
- Delegát cestovní kanceláře
- Pracovník cestovní kanceláře