Radenci utajené lázně v srdci Slovinska
Víte, že ve Slovinsku je 15 termálních lázní s 87 minerálními prameny? Úctyhodné číslo na tak malou zemi.
Vesnička Radenci je zmiňována již v 15. století, ale její věhlas se šíří až od 19. století.
Místní legenda vypráví o tajemných čarodějkách, které údajně pod zemí vařily magickou polévku, a zvuky, které se ozývaly z hlubin, byly právě tím záhadným bubláním a prskáním polévky. To vše dávalo tomuto místu zvláštní půvab a tajemství.
Roku 1833 jednoho dne projížděl přes Radenci kočárem mladý Karel Frederik Henn (nar. 1809), v té době ještě snad student medicíny a uslyšel to tajemné bublání vody. Jeho zvědavost a odhodlání neznalo mezí, takže nabral vzorek této tajemné vody a podrobil ji chemickému zkoumání.
Balneologie, věda o léčivých účincích minerálních vod, se stala jeho celoživotní vášní. Záhadný pramen z Radence ho fascinoval a stal se jeho osudem.
S finanční podporou své rodiny se pustil do chemického zkoumání této vody a objevil její zázračné kvality. V roce 1869 našel hlavní žílu pramene a dal jí jméno "Radenski kisli vrelec."
Karel Frederik Henn začal v Radenci budovat lázeňské domy a nádherný park. Jeho renomé rostlo, a brzy získal zakázky pro císařský dvůr ve Vídni a dokonce i pro papežský stolec v Římě. Jeho vize a práce byly nesmírně ceněny.
Jen pro zajímavost zruba ve stejné době usiloval o přízeň císařského dvora Heinrich Mattoni, který byl nakonec o mnoho úspěšnější.
Bohužel, Karel Frederik Henn nebyl svědkem dokončení svého velkolepého díla. V roce 1877 jako nevyléčitelně nemocný spáchal sebevraždu.
Jeho odkaz však přežívá díky jeho nejmladšímu synovi, Romanu Alexandrovi, který v roce 1882 otevřel lázně, splňující otcovi představy.
Radenci zůstávají magickým místem, kde historie a léčivé síly minerální vody spolu tvoří jedinečný příběh. Zde se střetávají minulost a současnost, vytvářejíce jedinečné místo pro relaxaci a obnovu síly.
Potenciál pro cestovní ruch:
- Léčivá minerální voda: Má blahodárné účinky na kardiovaskulární a trávicí systém, metabolismus a celkovou vitalitu. Je vhodná jak na pití, tak i pro koupele. Má vysoký obsah přírodního CO2, draslíku a dalších minerálních látek. Je označována 3 srdíčky jako znak blahodárnosti pro kardiaky.
- Wellness a relaxace: Lázně Radenci nabízejí široké spektrum wellness a relaxačních služeb, včetně lázeňských procedur, masáží, saun a dalších aktivit. Rozsáhlý komplex vnitřních i venkovních bazénů.
- Krásná příroda: Okolní krajinu charakterizuje nádherná příroda s vinicemi, loukami a krásnými výhledy. Tato oblast je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí prozkoumávat krásy slovinského venkova.
- Geografická poloha: Lázně Radenci jsou strategicky umístěny poblíž hranic s Rakouskem
Slabé stránky a překážky využití v cestovním ruchu:
- zchátralé stavby z 19. století v lázeňském parku. Kdyby se zrekonstruoval, tak tu je úžasný hostinec s tanečním altánkem z 19. století, bohužel to je téměř ruina.
- přímo v obci nedostatečné zastoupení restaurací a kaváren, hosté jsou odkázáni na stravování v hotelovém komplexu nebo vyjíždět do jiných obcí.
- hotelový komplex Radenci Spa Resort - Sava Hotels & Resorts se sice pyšní 4 hvězdičkami, ale zasloužil by si rekonstrukci
Pro které klienty je pobyt v Radenci vhodný?
- pro milovníky lázní, klidu, pohody, nádherné přírody, kterým nevadí starší vybavení a místy lehká ošuňtělost iteriéru lázeňského komplexu.
Foto: Miroslav Kopřiva
Text: PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Přihlaste se na!
Kurzy a státní zkoušky
- Průvodce cestovního ruchu
- Balíček kurz průvoce cestovního ruchu a průvodce Prahou
- Delegát cestovní kanceláře
- Pracovník cestovní kanceláře
Přidejte se k nám! Zažili jsme společně:
- Dárek zdarma - návštěva Královské hrobky na Pražském hradě
- Tyrkysové posezení a povídání o Schwarzwaldu - výuka zážitkem
a mnoho dalších akcí
Přečtěte si také:
- Míčovna Pražského hradu - utajený poklad v Královské zahradě
- Královská zahrada na Pražském hradě
- Pohnutá historie sochy českého lva - heraldický lev Vincence Makovského
- Hradní stráž na Pražském hradě
- Zámek Lány - letní a reprezentační sídlo našich prezidentů
- Milovaná či nenáviděná? Žižkovská věž
- Plynové osvětlení - lampy v Praze
- Máslovice – cesta po vodě, lesem i do minulosti
- Strakonický dudák, jak ho ještě neznáte
- Aktuální změna v otevírací době Katedrály sv. Víta na Pražském hradě