Poškozená bankovka - jak ji můžete vyměnit
Každému se již určitě stalo, že obdržel poškozenou bankovku (či minci) a včas si toho nevšiml, anebo se nám ji podařilo vyprat v kapse u kalhot. Víte, co s nepoužitelnou bankovkou udělat?
Každému se již určitě stalo, že obdržel poškozenou bankovku (či minci) a včas si toho nevšiml, anebo se nám ji podařilo vyprat v kapse u kalhot. Víte, co s nepoužitelnou bankovkou udělat? Někteří zahraniční turisté si s sebou do České republiky přivezou i neplatné bankovky a pak se ptají průvodců nebo v cestovní kanceláři, jak mohou tyto bankovky vyměnit.
Pozor na poškozené bankovky!
Ve většině případech může každá fyzická či právnická osoba bankovku vyměnit na některé z poboček obchodní banky či České národní banky (ČNB). Pokud máte poškozenou bankovku, může obchodník její přijetí odmítnout.
Při žádosti o výměnu bankovky či mince záleží na míře poškození. Máte-li peníze s lehkou mírou poškození, vymění Vám je banka na počkání. Ovšem tzv. nestandardně poškozenou bankovku banka zadrží a předá ČNB k posouzení škody a rozhodnutí o výši náhrady. V tomto případě na pobočce banky vyplníte formulář "Potvrzení o zadržení bankovek nebo mincí". Uvedete-li i příčinu poškození, ČNB pak bude formulář považovat za žádost o poskytnutí náhrady za zadržené peníze. Náhradu se banka zpravidla snaží vrátit do 30 dnů ode dne obdržení poškozených peněz.
Za nestandardně poškozené bankovky se považují všechny, u nichž nejsou čitelné ochranné prvky. To znamená, že jsou proděravělé, roztrhané, ohořelé, obarvené, popsané, odbarvené a podobně. Pokud donesete bankovku, která z více jak poloviny chybí, banka Vám ji nevymění!
Mezi nestandardně poškozené mince se považuje, jestliže jí část chybí, nemá čitelný tvar, je rozštěpená či rozřezaná.
Při žádosti o výměnu musíte v bance předložit průkaz totožnosti. Chcete-li vyměnit více než 100 kusů bankovek či mincí, pak je výměna zpoplatněna dle sazebníku banky.
Pokud máte poškozené bankovky cizích měn, vymění Vám je centrální-emisní banky příslušných států. Některé české obchodní banky je vykupují, ovšem za poplatek podle svého sazebníku.
Poslední termíny, kdy lze ješě vyměnit neplatné bankovky nebo mince:
Bankovka nominální hodnoty 50 Kč s vyobrazením svaté Anežky České na lícní straně, není možné ji od 1. dubna 2011 použít k úhradě za zboží a služby. Možnost výměny skončí dne 31. března 2017.
Bankovka nominální hodnoty 20 Kč: platnost skončila 31. srpnem 2008 a tuto bankovku již není možné vyměnit
Bankovky nominální hodnoty 500 a 1000 Kč: vzor roku 1993, bankovky lze měnit do odvolání
Bankovky stejných hodnot, ale pozdějších vzorů, tj. 1000 Kč vzorů 1996 a 2008 a 5000 Kč vzorů 1999 a 2009, zůstávají nadále v platnosti.
Bankovky nominální hodnoty 100, 200 a 500 Kč, vzor roku 1993, platnost byla ukončena, výměna do odvolání.
Zdroj: Česká národní banka
Aktualizace: 5.září 2014
Tefonujte na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2
TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře
Průvodce cestovního ruchu
Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha
Místní zástupce cestovní kanceláře - Delegát
Přednášky z historie a dějin umění
Cizí jazyky pro cestovní ruch
Účetnictví a daně pro cestovní ruch