Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Páternoster

Předchůdce páternosterů začal v roce 1876 přepravovat poštovní zásilky v Londýně, o čtyři roky později už se technicky posunul tak, že přepravoval lidi. Rozšířil se do dalších zemí Evropy, ale je zajímavé, že Ameriku či Asii zcela minul. Dodnes vyvolává údiv a někdy i na tvářích kolemjdoucích.

Zlatá éra páternosterů byla v době první republiky. Dodnes se nacházejí v některých úřadech a vyvolávájí v nás na jedné straně hrůzu (co se stane, zapomeneme-li vystoupit) a na druhé straně zvědavost a nostalgii.

Mnoho turistů nezná páternoster vůbec, a proto tento druh neobvyklého výtahu může být i velmi zajímavým tématem pro turistickou prohlídku. To znamená, že si lidé místo prohlédnou a vyfotí. Rozhodně tím není míněno, že tam budou lidé jezdit jako na kolotoči a dokonce v rozporu s bezpečnostními pravidly budou zkoušet, zda je to ve sklepě nesplácne.
Některé páternostery jsou i na veřejně přístupných místech, a tak je mohou průvodci Prahou klientům ukázat. 

Co to je ten páternoster?
Jedná se o speciální výtah, který se skládá ze speciálních kabinek (každá kabinka je většinou konstruována pro 2 osoby) napojených na sebe v řetězci. Tyto se pak pohybují směrem nahoru a dolů ve smyčce domem bez zastavení. Perličkou je, že podle posledních předpisů již nepatří mezi výtahy, ale je druhem zdvíhacího zařízení, díky tomu mohou jezdit i nadále, protože se na ně nevztahují stejné předpisy jako na výtahy.  

  • První tvz. oběžný výtah u nás byl zprovozněn v budově radnice pražské na Mariánském náměstí.
  • Doposud nejdéle fungující páternoster je v budově Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech.
  • Oproti tomu nejnovější páternoster se nachází v sídle ministerstva zemědělství - jedná se o věrnou kopii z třicátých let.

Celou řadu dalších paternosterů naleznete například na ministerstvech, radnicích a dalších úřadech. Některými se můžete svézt, jiné jsou veřejnosti nepřístupné. 

pater noster, škola tyrkys

Z hlediska bezpečnosti jsou páternostery bezpečné a nehrozí žádné obtíže, stačí dodržovat pravidla provozu.

  • Pro případ, že by někdo při nastupování uvízl, jsou oběžné výtahy vybaveny čidly, díky nimž se výtah zastaví. Jestliže zapomenete vystoupit v prvním či posledním patře, nevadí. Jednoduše vyčkáte a po chvilce budete moci vystoupit. Prosím, raději to nikdy nezkoušejte. 
  • v kabince se smí přepravovat maximálně 2 osoby
  • přísný zákaz přepravy zavazadel - např. balíků, nábytku, předmětů
  • zákaz pro děti mladší 10 let
  • osoby, kterým v tom brání zdravotní důvody.

Kde si v Praze pater noster prohlédnete? Například: 

  • Lucerna (když v letním období se jdete podívat na střechy Lucerny, tak se s ním svezete)
  • Městský úřad Praha 1
  • Ymca 
  • Magistrát hl.m. Phy - Škodův palác 
  • Právnická fakulta 

pater noster

Pater noster není Lochneska z pouti aneb čeho je moc, toho je příliš.

Pater nostery jsou určeny pro přepravu lidí, kteří mají v daném místě co dočinění. A protože je objevily davy neukázněných turistů, kteří zajíždí do sklepení, aby se přesvědčily, že je to fakt nesplácne, tak musel být ten na Magistrátě dočasně z bezpečnostních důvodů zastaven. Nyní projde technickou kontrolou a pak se uvidí, co bude dál. Ach jo ... 

Text a foto :   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: