Památník Lidice
Památník Lidice se nachází ve stejnojmenné obci 20 km západně od Prahy. Jedná se o státní příspěvkovou organizaci, která má za úkol správu objektu Lidice a zachování jeho památek.
PAMÁTNÍK LIDICE JE TVOŘEN TĚMITO OBJEKTY:
- BUDOVA MUZEA
- RŮŽOVÝ SAD
- KOLONÁDA
- LIDICKÁ GALERIE
- VÝSTAVNÍ SÍŇ POD TRIBUNOU
- PIETNÍ ÚZEMÍ
K vyhlazení obce Lidice došlo dne 10. června 1942, bylo tak ukončeno mnoho nevinných lidských životů.
Vše začalo dříve, dne 27. května 1942, kdy byl spáchán atentát na Reinharda Heydricha. Z tohoto činu byl obviněn jeden občan pocházející právě z Lidic. I přestože proti tomuto člověku nebyl nalezen jediný usvědčující důkaz, rozhodli se mu Němci pomstít, a to rovnou na celém obyvatelstvu Lidic. Obec v té době čítala na 503 obyvatel. Ale to se v noci 10. června 1942 mělo změnit. Toho dne bylo 173 lidických mužů nelítostně zastřeleno. Všechny ženy a děti byli na tři dny uzavřeni do tělocvičny zdejšího gymnázia, a poté násilně rozděleni. Ženy převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Některé děti tehdy vybrali na převýchovu do německých rodin či ústavů a ostatní otrávili výfukovými plyny v Chelmnu nad Nerrem.
Zničení 503 lidských životů však nacistům nestačilo a rozhodli se srovnat se zemí samotnou vesnici vč. kostela a hřbitova. Ze 105 dětí, které byly odtrženy z náručí svých rodin, jich přežilo jen 17.
K této tragické historické události byl natočen film LIDICE, který je orientován především na osudy samotných obyvatel.
BUDOVA MUZEA
Expozice v budově muzea:
A nevinní byli vinni – multimediální výstava, která vyobrazuje období Protektorátu Čechy a Morava a je obohacena o osudy jednotlivých osob tehdy žijících.
RŮŽOVÝ SAD
Podnět založení sadu pochází od anglického spolku „Lidice budou žít“ (z r. 1954). Roku 1955 byl již oficiálně otevřen. Jako první darovala Velká Británie sadu rozměrný sortiment růží. Během 50. a 60. let pak věnovalo růže mnoho dalších zemí jak z Evropy, tak i ze zámoří, z Číny či Austrálie a dalších zemí. V současnosti se v Růžovém sadu nachází 24 tisíc růžových keřů a sad čítá na 213 různých odrůd růží, které jsou zasazeny na 3,5 ha rozlohy sadu. Patří mezi největší sady ve střední Evropě.
V růžovém sadu si často zamilované páry říkají své ano.
LIDICKÁ GALERIE
Původní budova byla postavena roku 1957 a sloužila jako kulturní dům. Od roku 2003 funguje jako Lidická galerie. Před budovou můžete vidět pomník Carrara Lidicím z roku 1962. Vyobrazuje muže puškou bijícího do tří dalších mužů a symbolizuje tak fašismus.
Lidická sbírka výtvarného umění symbolizuje solidaritu umělců s lidickou tragédií, podnět k této sbírce dal anglický lékař Sir Barnett Stross již v roce 1967 a dnes galerie čítá již na 500 sbírkových předmětů.
Obsahuje soubor umění 20. a 21. století, kde jsou k vidění díla od autorů české poválečné doby (F. Foltýn, F. Gross, E. Kmentová či Rudolf Uher), ale také od zahraničních autorů (Gerhard Richter, Joseph Beuyse, Wolf Vostela či Sigmark Polke. Rok od roku se sbírka neustále rozšiřuje o desítky dalších výtvarných děl.
POMNÍK
Autorkou pomníku je sochařka prof. Marie Uchytilová. Pomník je tvořen 82 bronzovými sochami dětských obětí z období vyhlazení Lidic. Po dvaceti letech práce roku 1989 prof. Uchytilová dokončila sádrovou podobu soch, bohužel však téhož roku nečekaně zemřela a finální podobu pomníku nikdy nespatřila. Dílo za ní dokončil její manžel J. V. Hampl roku 2000. Památník dětských obětí války stojí na Lidické pláni.
VÝSTAVNÍ SÍŇ POD TRIBUNOU
Součástí památníku je také vzdělávací středisko, které ve zdejších prostorách pořádá semináře pro seniory, pedagogy či speciální programy vč. prohlídky pro žáky základních a středních škol v délce přibližně 120 minut.
OTEVÍRACÍ DOBA
Březen – denně od 9:00 (galerie od 10:00) do 17:00 hodin
Duben – říjen – denně od 9:00 do 18:00 hodin
Listopad – únor – denně od 9:00 do 16:00 hodin
Zavřeno ve dnech: 24.12., 25. 12., 26.12., 31. 12., 1. 1.
VSTUPNÉ
- v ceně je zahrnuta prohlídka galerie i muzea s promítáním filmů včetně výkladu, dále i prohlídka pietního území a růžového sadu
80 Kč - dospělí
40 Kč - děti do 15ti let, studenti s ISIC kartou, osoby starší 65ti let, osoby zdravotně postižené, držitelé průkazů IYTC, ITIC
140 Kč - rodinné vstupné (2 dospělí + max. 4 děti)
zdarma - držitelé průkazů AMG, ICOM
skupiny nad 20 osob - sleva 10 %
Prohlídka pietního území je možná i za doprovodu průvodce s výkladem, cena je určena dle jazyka výkladu.
300 Kč – český jazyk a znaková řeč
500 Kč – anglický, německý, francouzský, ruský jazyk
Bezbariérový přístup je zajištěn do všech veřejně přístupných prostor, s výjimkou výstavní síně In memoriam. Přístupnost je však zajištěna za pomoci zaměstnanců Památníku Lidice. Na pietním území je bezbariérový přístup zajištěn dle orientačního značení.
Nejbližší AKCE konané v Památníku Lidice
Stálá expozice v muzeu: "A nevinní byli vinni"
1.6. - 30.11.2016 .......... 44. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2016
1.6. - 30.12.2016 ............. Cesta k velkému vítězství nad nacismem: od Stalingradu do Prahy
Tefonujte na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2
TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře
Průvodce cestovního ruchu
Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha
Místní zástupce cestovní kanceláře - Delegát
Přednášky z historie a dějin umění
Cizí jazyky pro cestovní ruch
Účetnictví a daně pro cestovní ruch