Nymburk - královské město na Labi
Nejen malí cestovatelé milují pohádky a pověsti. I pro skupiny dospělých si může průvodce připravit historické příběhy, pověsti či legendy, které se pojí k navštívenému místu.
Pojďme společně navštívit malé městečko na východ od Prahy – Nymburk. Budete překvapeni, co vše může vám i vašim klientům nabídnout.
Historie
Archeologické nálezy svědčí o tom, že toto místo bylo díky strategické poloze u řeky obydleno již v mladší době kamenné.
Královským městem se stává za vlády Přemysla Otakara II., tedy ve 13. století.
Díky záchraně princezny Elišky roku 1310 se město těší značné královské přízni. Rozrůstá se, těží z mnoha výsad. Až do 17. století je osud městu příznivě nakloněn.
Po té přicházejí bohužel jedna rána za druhou – vydrancování v době třicetileté války, velký požár v první polovině 19. století a 20. století dokonalo zkázu dějin v rámci modernizace.
Přesto nám do dnešního dne zůstalo zachováno několik míst, které rozhodně stojí za návštěvu.
Bez Nymburku by Karla IV. nebylo
Věděli jste, že díky odvaze tehdejšího rychtáře a místních radních, byl zachráněn život Elišky Přemyslovny - matky budoucího českého Otce vlasti Karla IV.?
Co se tehdy stalo? Po smrti Václava II. a vraždě jeho syna se ocitá české království bez řádného panovníka. Trůn a království uchvacuje Jindřich Korutanský sňatkem s princeznou Annou – starší sestrou Elišky. Té postupně oba usilují o život. Jediným řešením je útěk z Prahy.
Princezna Eliška utíká pouze se dvěma služebnými, v obyčejném šatu služky. Zastavuje se na břehu Labe a žádá o vstup do města slavnou větou: „Můj otec vám dal hradby, a proto žádám o vaši podporu.“ Odvážní radní princeznu ukryjí a tím se veřejně postaví proti panovníkovi Jindřichu Korutanskému. Eliška zůstává v Nymburku celý měsíc, než jsou dokončeny přípravy na sňatek s mladičkým Janem Lucemburským.
A dále ten příběh již znáte. Vzali se, měli spolu kupu dětí a jeden z jejich synů, Václav, se stal milovaným Otcem Vlasti – Karlem IV.
Co nabízí město Nymburk?
Opevnění města – hradby a vodní příkopy
Opevnění bylo vybudováno na přelomu 13. a 14. století. Částečně za vlády Přemysla Otakara II. a dobudováno za vlády Václava II. Díky tomu byl zachráněn život princezny Elišky. Přestože se do dnešní doby zachovala jeho malá část z celého městského opevnění, bez jediné ze čtyř věží, za to s původními hradními vodními příkopy – Malé a Velké Valy. Procházka touto oblastí jistě stojí za to!
Turecká věž
Zajímavá technická památky z konce 16. století. Tato původní renesanční městská vodárna zásobovala nymburské kašny až začátku 20. století.
Stará rybárna
Tento malý domek byl vystavěn na místě, kde se podle pověsti osudné noci v roce 1310 zastavila princezna Eliška s žádostí o pomoc při útěku před svým mocichtivým švagrem a tehdejším panovníkem Jindřichem Korutanským.
Město Nymburk nabízí mnoho dalších zajímavých míst, jejichž historie návštěvníky zaujme.
- Město žije bohatým kulturním, ale také sportovním životem
- Velmi dobře zde funguje místní Informační centrum
Tip Tyrkysu – Vlastivědné muzeum Nymburk
Toto maličké a přesto velmi zajímavé muzeum nabízíme skupinám zcela specifických „fajnšmekrů“. Na své si zde přijdou literární nadšenci Bohumila Hrabala, neboť právě jemu je věnována část expozice. A úžasný zážitek milovníkům vlaků a kolejí nabízí zdejší expozice Z dějin železnice. Více na www.polabskemuzeum.cz
Autor: BJung
Foto: Archiv autora
Zdroj: www.polabskemuzeum.cz, www.mesto-nymburk.cz, http://nymbursky.denik.cz