Novinky v Muzeu hl. m. Prahy
Novinky z Muzea hlavního města Prahy.
Každý správný průvodce by měl vědět, kam zajít se svou skupinou a kde to stojí zato. Muzeum hlavního města Prahy rozhodně patří mezi ta místa, kam by měl turista zajít, a to nejen díky pestrosti expozic, ale i díky bohatým doprovodný programům.
HLAVNÍ BUDOVA MUZEA
Hlavní budova muzea je pro návštěvníky otevřena denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin. Poslední středa v měsíci - prodloužená otevírací doba do 20:00 hodin.
Vstupné:
základní: 120 Kč
snížené: 50 Kč
skupiny: 50 Kč
rodinné: 200 Kč
Adresa Hlavní budovy: Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc
Stálé expozice:
- Praha v pravěku - Výstava představuje život na území dnešního hlavního města Prahy od pravěku do příchodu prvních Slovanů. Seznámíte se jak s praktickou částí tehdejšího života (hospodářství nebo bydlení), tak se společenskou formou života (ozdoby, oblékání nebo různé rituály).
- Středověká Praha - I další expozice nechává návštěvníky nahlédnout do života bývalých obyvatel Prahy, tentokrát ve středověku. Výstava se zabývá rozvojem města Prahy, jejich nových částí a významných budov, ale také všedním životem obyvatel, který řídila městská samospráva i církevní zvyky.
- Praha na přelomu středověku a novověku (1437-1620) - Seznamte se i s obdobím, kdy v Praze sídlil císařský dvůr Rudolfa II. Zjistěte, jak se žilo průměrnému měšťanovi. Do tohoto období spadají i unikátní štočky z Melantrichova nakladatelství.
- Barokní Praha (1620-1784) - Barokní Praha je v muzeu hlavního města Prahy reprezentována cennými uměleckými díly, sochami i obrazy. Z nejvýznačnějších autorů zde zastoupených zmiňme například Škrétu, Brandla, Grunda nebo Hirschela.
- Langweilův model Prahy z let 1826-1837 - Autorem velmi unikátního modelu Prahy je Antonín Langweil, který byl zaměstnancem Univerzitní knihovny v Praze, a který své dílo vytvářel ve svém volném čase. Svému koníčku věnoval všechny své finanční prostředky, takže po své smrti v roce 1937 zanechal pouze dluhy a nedokončený model. Model se rozkládá na 20 metrech čtverečních a obsahuje na 2000 detailně propracovaných budov. Z modelu se můžeme dozvědět mnoho zajímavých informací o podobě bývalého Židovského města a Starého Města v první polovině 19. století.
- Slabikář návštěvníků památek - Expozice je věnována významným pražským architektonickým památkám. Je přístupná i osobám se zrakovým postižením, jedná se o trojrozměrné modely staveb, obzvláště kostelů, které byly dříve součástí Prahy či existují dodnes.
Výstavy:
- Hroby barbarů / Svět živých a mrtvých doby stěhování národů (27.5.2015-14.2.2016) - Originální předměty, které byly nalezeny při výstavbě obytného souboru v Praze 5, doplňují dvoj- a trojrozměrné rekonstrukce i multimediální prvky.
- Archeologie v laboratoři (13.10.2015-31.1.2016) - Prezentuje vzácné kusy antického skla, které se našly na pohřebišti z 5. století n. l. v Praze Zličíně v letech 2005-2008.
- Nádraží Praha -Těšnov (25.11.2015-3.4.2016) - Výstava představuje přesný model krásné nádražní budovy, která byla postavena již před 140 lety. Součástí jsou velkorozměrné fotografie z 60. let 20. století, které zobrazují vlaky, jak přijíždějí i odjíždějí a také provoz depa. Na modelovém kolejišti jsou využity i interaktivní prvky.
- Praha ve strhaném plakátu - Jitka Kopejtková (26.11.2015-28.2.2016) - Jedná se o výstavu zařaditelnou to tzv. new street art. Jitka Kopejtková v ní zachycuje autentické strhané plakáty, a to jak na oficiálních plakátových plochách v ulicích měst, tak i na těch neoficiálních místech.
Programy hlavní budovy muzea:
Programy pro školy
Programy pro školy je nutno předem objednat na tel. 221 709 677 nebo na emailu edu@muzeumprahy.cz
Interaktivní programy
Vyberte si řemeslo, Domovní znamení, Královská cesta, Královský sňatek Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského, Multikulturní Praha za doby Karla IV., Praha Husova a husitská, Kalendář, Za kněžnou Libuší, Tovaryšova cesta na zkušenou, Ztracení poddaní, Staroměstská mostecká věž a Praha karlovská, Malostranská mostecká věž a Praha husitská, Svatomikulášská mostecká zvonice a život barokního člověka, Prašná brána a města pražská, Petřínská rozhledna a nové časy
Procházky Prahou pro děti
Pražský hrad - ten mám rád, Vyšehrad - a kde je ten hrad?, Karlův most - příběhů dost, Staroměstské náměstí známe nejen z pověstí, Královská cesta II., V Královské zahradě – tulipánů habaděj
Akademie volného času – cyklus odborných přednášek
Cyklus: Dějiny výtvarného umění v dějinách času IV. (léta 1920-1960)
Cyklus: Historie Prahy v deseti stoletích
Cyklus: Slavné osobnosti české divadelní režie
Cena jednotlivých přednášek v rámci všech cyklů je 60 Kč.
ZÁMECKÝ AREÁL CTĚNICE
Vstupné:
základní: 100 Kč
snížené: 50 Kč
rodinné: 200 Kč
školní skupiny: 30 Kč
Otevírací doba:
duben až říjen: od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin
listopad až březen: od úterý do pátku od 10:00 do 16:00 hodin, v sobotu a neděli od 10:00 do 18:00 hodin
Zámecký areál naleznete na adrese Bohdanečská 259/1, Praha 9 – Vinoř
Stálé expozice:
- Řemesla v pořádku - Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po součastno jedna z nejrozskáhlejších sbírek cechovních památek na světě, která dokládá historii a způsoby prezentace řemeslných spolků.
- Zámek Ctěnice / Dějiny, stavební vývoj a obnova - Expozice připomíná dlouhou a složitou historii ctěnického panství od nejstarších dob až do současnosti. Snaží se také stručně prezentovat celkovou obnovu areálu prováděnou v letech 1997–2004. Návštěvníci mohou zhlédnout unikátní exponáty dobových trámů, letecké snímky Ctěnic, otisky map z 19. století a mnoho zajímavých nálezů pocházející ze zámeckého areálu.
- Dějiny obce Vinoře / Od pravěku do 20. století - Expozice vytvořená ve spolupráci s Městskou částí Praha-Vinoř seznamuje návštěvníky s historií obce Vinoř. Výstava zachycuje proměny Vinoře v čase, uvádí zásadní dějinné události, ale i důležité vinořské občany a rodáky. V tematických blocích je pozornost věnována například školství, významným duchovním, vinořskému zámku a starostům obce.
Výstavy:
- Marta Taberyová. Keramika (18.10.2015-3.4.2016) - Přední česká sochařka a keramička, Marta Taberyová, se ve svých dílech nechává inspirovat každodenním životem, domovem i jeho okolím. Můžete si prohlédnout trojrozměrná keramická díla i reliéfní obrazy.
PODSKALSKÁ CELNICE NA VÝTONI
Objekt je z důvodu úprav a instalace nové expozice pro veřejnost uzavřen od 4.1. do 7.6.2016.
Podskalskou celnici na Výtoni naleznete na adrese Rašínovo nábřeží 412, Praha 2.
MÜLLEROVA A ROTHMAYEROVA VILA
Společná vstupenka do Müllerovy i Rothmayerovy vily
Vstupné:
základní: 420 Kč
snížené: 260 Kč
příplatek za cizojazyčný výklad: 150 Kč
Otevírací doba: úterý, čtvrtek, sobota a neděle
od dubna do října jsou začátky prohlídek možné v: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin
od listopadu do března jsou začátky prohlídek možné v: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin
Müllerova vila
Na prohlídku je nutné se předem objednat na tel. 224 312 012 nebo na emailu vila.muller@muzeumprahy.cz.
Vstupné:
základní: 300 Kč
snížené: 200 Kč
příplatek za výklad v cizím jazyce: 150 Kč
zvláštní vstupné (studenti architektury, výtvarných a uměleckých škol ve skupinách vč. pedagogického doprovodu) : 130 Kč za osobu
Müllerovu vilu naleznete na adrese Nad Hradním vodojemem 14/642, Praha 6 – Střešovice.
Rothmayerova vila
Na prohlídku je nutné se předem objednat na tel. 224 312 012
Vstupné:
základní: 180 Kč
snížené: 120 Kč
příplatek za výklad v cizím jazyce: 100 Kč
zvláštní vstupné (studenti architektury, výtvarných a uměleckých škol ve skupinách vč. pedagogického doprovodu) : 80 Kč za osobu
PRAŽSKÉ VĚŽE
Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně, Prašná brána, Malostranská mostecká věž, Staroměstská mostecká věž, Svatomikulášská městská zvonice, Novomlýnská vodárenská věž (aktuálně není přístupná veřejnosti z důvodu rekonstrukce)
Otevírací doba výše uvedených objektů:
Objekty jsou přístupné denně.
od listopadu do února: od 10:0 do 18:00 hodin
v březnu a říjnu: od 10:00 do 20:00 hodin
od dubna do září: od 10:00 do 22:00 hodin
Vstupné:
základní: 90 Kč (Petřínská rozhledna 120 Kč)
snížené: 65 Kč
rodinné: 250 Kč (Petřínská rozhledna 300 Kč)
skupinové: 10-30 Kč/osoba
Nová expozice ve Svatomikulášské městské zvonici - Starší byt věžníka s černou kuchyní
Dnes již kulturní památka, Svatomikulášská městská zvonice, byla postavena za prvotním účelem hlídky (požární hlásky) kvůli častým požárům. Stavba byla dokončena roku 1755 a zrealizoval ji především barokní architekt Kilián Ignác Dienzenhofer. Zvonice je vysoká 65 metrů s celkem 215 schody.
Nová expozice nám ukazuje standard bydlení nižších vrstev v druhé polovině 18. století. Konkrétně se zaměřuje na život věžníků, kteří Svatomikulášskou městskou zvonici obývali. Často zde žili i s celou rodinou.
Ačkoliv měli věžníci stálý příjem a krásný výhled na město, jejich život ve zvonici nebyl ideální. Obytná plocha se skládala ze světnice a černé kuchyně, kde se vařilo a topilo zároveň. Vytápění však bylo velkým problémem, a tak se rodiny musely potýkat s častou zimou. Pravděpodobně i proto docházelo k častému střídání věžníků.
Svatomikulášskou městskou zvonici naleznete na adrese Malostranské náměstí 556 na Malé Straně – Praha 1.
Aktualizováno: 30.12.2015
TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře
Průvodce cestovního ruchu
Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha
Místní zástupce cestovní kanceláře - Delegát
Přednášky z historie a dějin umění
Cizí jazyky pro cestovní ruch
Účetnictví a daně pro cestovní ruch
Doškolování pedagogů - akreditace DVPP
Další kurzy a semináře