Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Nikola Tesla v Praze

Na prohlídku výstavy mám ráda pohodu a klid, a tak jsem hned první den uháněla na výstavu věnovanou člověku, který si zasluhuje obdiv a úctu – Nikola Teslovi.

Výstava je umístěna v Křižíkově pavilónu D na pražském Výstavišti, které je zrovna v rekonstrukci. K pavilónu se jde přes Stromovku a pro neznalé Prahy, je cesta velmi dobře značena.

Výstava potrvá až do 11. prosince 2022 a je otevřena každý den od 9.00 do 18.00 hodin. Odborným garantem výstavy je Michael Šebek, profesor kybernetiky na ČVUT.

Je skvělé a chvályhodné, že výstava vznikla. Do Prahy ji dovezlo srbské muzeum N. Tesly, které se nachází v Bělehradě a snad jako jediné na světě https://nikolateslamuseum.org/en/ uchovává osobní předměty a urnu s popelem tohoto geniálního vynálezce.

U středu pavilonu je umístěna socha Nikola Tesly, který byl štíhlý, vždy elegantně upravený. Dokonce díky záznamům amerického imigračního úřadu víme, že měřil 186 cm.

Výstava připomíná velmi pohnuté osudy tohoto génia.  Panely pečlivě dokumentují jednotlivé etapy Teslova života a pozornost je věnována i jeho krátkému pobytu v Praze. Ví se, že bydlel ve Smečkách č. 31 a navštěvoval přednášky na filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity (1879/1880). Když mu došly peníze, z Prahy odjel a přijal místo asistenta na státním telegrafním úřadě v Budapešti.

Oceňuji, že texty jsou česky i anglicky a jsou doplněny mnoha plánky, nákresy i fotografiemi. 

  • Dokážete si například představit, jak pracuje věhlasný Teslův transformátor? 

  • Víte, jak pracuje elektrárna, která zkrotila Niagarské vodopády? 

A mnoho dalšího? Například funkční model indukčního motoru s kotoučovým rotorem.

Pak Vás výstava bude hodně bavit. Modely nejsou jen statické, ale můžeme si je pustit a vidět, jak pracují. Jako například funkční modem indukčního motoru s rotorem ve tvaru vejce. 



Výstava je koncipována tak, aby jeho dílo zaujalo i žáky základních či středních škol, kteří například o generátoru střídavého proudu slýchají většinou jen ve školních lavicích.

Moje hodnocení?

  • Výstavu bych určitě doporučila všem školákům i studentům, protože možnost "osahat si věci" a vidět je na vlastní oči by mělo být nedílnou součástí výuky.
  • Cena 90 Kč pro děti zdá hodně vysoká. A absence slevy pro středoškoláky šokující. 

Vstupné: 
Cena: 
         Děti 6–15 let 90 Kč 
Dospělí       180 Kč 
Rodina        300 Kč (2 dospělí + 2 děti do 15 let)

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva