Naučná stezka Oborou Hvězda
Typ: určená jen pro pěší, Náročnost: mírná, Počet zastávek: 16 Potřebný čas: cca 2 hodiny, Zaměření: historické a přírodovědné Velmi kvalitní cesta - nepoškozená
Navštivte se námi tento kouzelný letohrádek
Kdy? 30. srpna 2020 od 16 hodin
Nedaleko od centra Prahy se nachází obora a letohrádek Hvězda. Při vyslovení lokality Bílá hora si hned vzpomeneme na osudnou bitvu roku 1620, ve které čeští stavové utrpěli zdrcující porážku.
Letohrádek je velmi zajímavý nejen tím, že je postaven na půdorysu Hvězdy, jeho symbolikou, ale také nádhernou interiérovou výzdobou - renesančními štukami.
Stejně jako každá jiná naučná stezka má i Obora Hvězda dlouhou historii. Je národní kulturní památkou a přírodní památkou.
V okolí Litovického potoky byly nalezeny doklady o osídlení obory již v době halštatské. Nalezeno bylo i pohanské obětiště. V roce 993 daroval Boleslav II. Pobožný tato místa břevnovskému benediktinskému klášteru, který byl v té době nově založen.
Původně byl na území obory les Malejov a i přes mnoho válečných konfliktů si obora zachovala svůj lesnatý charakter. Všechny habrové a bikové doubravy, stejné jako bikové bučiny jsou přírodního charakteru. Na jaře se zde můžete setkat s kvetoucím česnekem podivným, sasankou hají a různou další hájovou květenou. Obora
Hvězda je také významnou ornitologickou lokalitou.
Obora Hvězda se původně jmenovala Nová Obora a byla založena ve 30. letech 16. století českým králem Ferdinandem I. Habsburský, v roce 1555 byl položen základní stavební kámen místního letohrádku.
Obora i letohrádek byly oblíbeným místem pro hony, diplomatická jednání i oslavy, ovšem hodně utrpěly při různých válečných konfliktech – zničující byla hlavně dělostřelba, rabování a táboření různých vojsk. Nejhorší devastace proběhla v roce 1757, kdy zde měl při obléhání Prahy hlavní stan pruský generál, který nechal pokácet téměř všechny stromy. Ke znovuzalesnění došlo za císaře Josefa II.
PŘÍSTUP:
zastávka tramvaje a autobusu Vypich
zastávka zastávka tramvaje a autobusu Obora Hvězda