Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Loreta

Pražská Loreta je bez jakékoliv pochybnosti místem s bohatou historií, významnou barokní památkou a také poutním místem. Pozornost každého návštěvníka jistě upoutá zdobné průčelí s hodinovou věží a loretánská zvonkohra, kterou je možné slyšet každou celou hodinu. Loreta má dodnes návštěvníkům co nabídnout – ať při pohledu zvenku tak při návštěvně areálu.

Důležité informace pro průvodce, průvodce Prahou i cestovní kanceláře

Změna ceny vstupného v roce 2020  

  • plné vstupné – 180 Kč 
  • senioři (70+) – 140
  • studenti – 120 Kč
  • děti (6 až15 let) – 90 Kč
  • rodinná (2 dospělí + děti do 15 let)  -  370 Kč
  • základní škola (skupina v rámci výuky) 60 Kč na žáka (pedagogický doprovod zdarma)
  • střední škola (skupina v rámci výuky) 90 Kč na tudenta (pedagogický doprovod zdarma)

„Loretu“, tedy kopii Loretánské kaple návštěvníci uvidí až po vstupu do areálu. Loretánské kapli se někdy říká také Svatá Chýše a jedná se o kopii „svatého domku“, ve kterém archanděl Gabriel zvěstoval P. Marii, že počne z Ducha Svatého. Loretánská kaple se nachází v italském městě Loreto a je velmi uctívaná. Pražská Loreta se velmi podobá své italské předloze – její exteriér je bohatě zdoben reliéfy, je středem poutního místa a je obklopena ambitem s kaplemi.

V pravé nárožní kapli upoutá pozornost návštěvníků socha sv. Starosty (Wigefortis), která je oblečená do skutečných šatů, obutá do skutečných bot a na hlavě má paruku z pravých vlasů. Socha sv. Starosty má plnovous, což jistě vyvolává mnoho otázek. Podle legendy byla díky tomuto plnovousu zachráněna její čistota.

Za Loretánskou kaplí se nachází poutní kostel Narození Páně, který se může pyšnit jedním z nejkrásnějších a zachovalých rokokových interiérů v Praze. Návštěvníci mohou slyšet místní varhany během jednoho z pravidelných koncertů.

Hudba je s Loretou nerozlučně spjata. Každou celou hodinu návštěvníci uslyší mariánskou zvonkohru, během významných svátků hrají varhaníci na klaviatuře zvonkohry významné duchovní skladby.

Během prohlídky by měli návštěvníci věnovat dostatečnou pozornost i prostorám klenotnice, kde mohou vidět velkou část známého Loretánského pokladu. Když nepočítáme poklad při katedrále sv. Víta (který je navíc veřejnosti nepřístupný), jedná se o nejcennější chrámový poklad v České republice.

V areálu Lorety je možné za poplatek fotografování bez blesku, bez stativu a pouze k nekomerčním účelům.
K dispozici je také audioprůvodce v sedmi jazycích (čeština, němčina, angličtina, ruština, španělština, francouzština a italština), tištěný průvodce v osmi jazycích a různé pohlednice a upomínkové předměty. 
 

Loreta, škola tyrkys