Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce - kde vlastně může průvodce pracovat.
Na práci průvodce je krásná její rozmanitost. Je nepřeberné množství činností, které může průvodce vykonávat. Každý si může vybrat podle svých jazykových znalostí, časových možností a také zájmů.
Na práci průvodce je krásná její rozmanitost. Je nepřeberné množství činností, které může průvodce vykonávat. Každý si může vybrat podle svých jazykových znalostí, časových možností a také zájmů.
Průvodce v objektu, tzv. objektový průvodce
V souvislosti s prováděním v objektu si nejčastěji představíme
průvodce a průvodkyně v památkovém objektu, tedy na hradech a zámcích. Tato práce je více méně sezónního charakteru, protože mnoho hradů a zámků je v zimě uzavřeno. Průvodcovskou činnost na hradech a zámcích mohou vykonávat i studenti a členy průvodcovského sboru si nejčastěji vybírá správce objektu.
Průvodce v objektu může být i průvodce v odborném muzeu, galerii, ale i například v botanické nebo zoologické zahradě. Tito průvodci jsou často odborníky ve svém oboru (např. v Národní galerii historikové umění). Průvodci v botanické či zoologické zahradě podávají odborný výklad o expozici nebo vedou tzv. komentované prohlídky.
Technický průvodce transferů
Transfer v cestovním ruchu znamená doprava klienta z bodu A do bodu B – nejčastěji například z letiště do hotelu. Technický průvodce transferů očekává klienta na letišti s cedulkou se jménem klienta, uvítá ho, ukáže mu místo v dopravním prostředku na transfer (autobusu, minibusu nebo automobilu) a doprovází do ubytovacího hotelu, kde mu pomůže při tzv. check in – tedy při průběhu ubytování v recepci. Práce technického průvodce transferů (někdy také nazýváno asistence při příletu)
je vhodná pro méně zkušené a začínající průvodce cestovního ruchu.
Průvodce okružních jízd – prohlídek města
Průvodce, který poskytuje odborný výklad při prohlídkách měst a městských památkových rezervací musí mít hluboké znalosti o prohlíženém místě. Okružní jízdy, které probíhají v dopravním prostředku (autobus, minibus, osobní automobil) jsou omezeny dopravními možnostmi prohlíženého místa. Z důvodů dopravní situace (například zákaz vjezdu zájezdových autokarů do historického centra města) bývá prohlídka kombinovaná (dopravní prostředek + pěšky) nebo pěší.
Průvodce Prahou skládá speciální zkoušku, kde prokazuje své znalosti z historie, dějin umění, kulturně historického místopisu Prahy a další odborné znalosti v souladu s kvalifikačním standardem zkoušky profesní kvalifikace
PK 65 -028-N Průvodce Prahou. Jednoduše řečeno průvodce Prahou musí znát Prahu velmi dobře, aby mohl turistům vše ukázat.
Prohlídku města lze uspořádat v každém zajímavém místě – nejznámější jsou prohlídky Karlových Varů, Mariánských lázní, Kutné Hory, Plzně, Českého Krumlova, Olomouce, Brna atd.
Výhodou prohlídek města je, že je často provádí místní – lokální průvodce. Místními průvodci mohou být i lidé, kteří mají omezené časové možnosti (studenti, senioři, maminky atd.)
Průvodce poznávacího zájezdu
Průvodce poznávacího zájezdu doprovází turisty na jejich cestách – například 9 denní poznávací zájezd po Itálii nebo 3 denní poznávací zájezd do Středních Čech. Průvodce poznávacího zájezdu poskytuje turistům administrativně technickou pomoc v průběhu zájezdu (stará se, aby vše probíhalo v souladu s programem cestovní kanceláře) a současně poskytuje odborný výklad po trase a navštívených místech v souladu s programem zájezdu. Průvodce poznávacího zájezdu
(průvodce cestovního ruchu) často spolupracuje s místními a objektovými průvodci
Průvodce pobytového zájezdu.
Průvodci specializovaných akcí
Průvodci specializovaných akcí – například kongresové turistiky. V tomto případě jsou na průvodce kladeny vysoké nároky nejen na jeho odborné i jazykové znalosti, ale i na znalost společenského chování. Průvodci kongresových a specializovaných akcí bývají již zkušenější průvodci, často se specializací v daném oboru.