Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Dress code

Dress code je obecným souhrnem pravidel, která určují, jak se k jaké příležitosti správně obléci, aniž byste urazili svého hostitele na nějaké společenské události nebo neporušili stanovení oblékání v práci. Dress code v profesionálním životě průvodce, pracovníka cestovní kanceláře nebo delegáta je velmi důležitý.

Dress code, nebo-li pravidla správného oblékání, ať už ke společenským událostem, formálním, neformálním či pracovním. Takovým všeobecným nejrozšířenějším pravidlem je, že v šatníku každé ženy by neměly chybět dlouhé a krátké společenské šaty, černé kalhoty, sukně, kostýmek, plesová obuv, lodičky a vhodná kabelka ladící s botami. Muži to mají značně jednodušší - tmavý oblek, košile, kravata a polobotky.

V profesionálním životě průvodce cestovního ruchu, průvodce Prahou, delegáta - místního zástupce či pracovníka cestovní kanceláře je vhodně zvolené oblečení a upravenost zevnějšku základem úspěchu.

Průvodce cestovního ruchu nebo průvodce Prahou má být vždy oblečen úměrně akci, kterou bude provázet. Jiné oblečení bude mít průvodce zájezdu s pochodem v přírodě (vhodné sportovní oblečení) a jiné oblečení průvodce kongresové akce. Vzhledem k variabilitě práce průvodce je volba vhodného oblečení velmi důležitá. Průvodce často nemá mnoho možností se převléknout v průběhu dne a tak je třeba volit takové věci, které budou dobře vypadat po celý den.

Oblečení průvodce musí být vždy:

  • praktické, nejlépe nemačkavé (průvodce nemá většinou čas po vyndání věcí z kufru začít shánět žehličku)
  • elegantní - dobře vypadající (i průvodce zájezdu do přírody by měl vypadat dobře)
  • pohodlné (průvodce se vždy musí cítit dobře)
  • v zimě dostatečně teplé
  • nejlépe variabilní, aby při více denním zájezdu vypadalo každý den trošku jinak

Průvodkyně ženy:

  • nejvhodnější je kalhotový kostým, blůza nebo tričko.
  • vhodné jsou i sako a kalhoty
  • sukně - záleží na typu ženy, ale není vždy zcela pohodlná pro celodenní nošení či dlouhé cestování
  • kabát nebo bunda

Průvodci muži:

  • dlouhé kalhoty, košile, polokošile, sako
  • dle druhu akce a typu muže je možné zvolit i vhodné tričko nebo svetr či bundu

Výběr oblečení je také třeba přizpůsobit navštívené zemi a místním zvyklostem - POZOR na dress code pro návštěvu některých památek. Není možné, aby zrovna průvodce - průvodkyně turistické skupiny byl - byla ten, kdo nebude do památky vpuštěn.

Nevhodné oblečení:

  • šortky (muži i ženy)
  • příliš krátké sukně nebo upnuté legíny (ženy)
  • trička a šaty tzv. na ramínka, příliš hluboké výstřihy a "vyzývavé oblečení" (ženy)
  • tzv. otrhané džíny, vytahaná trička atp.
  • výrazné tetování nebo percing na viditelných místech
  • sandály se špinavou nohou, boty cross atp.

Základem oděvu jsou vhodné průvodcovské boty. Průvodci hodně chodí a tak na prvním místě jsou zdravotní důvody, bezpečnost chůze a dostatečné teplo od nohou v zimním období. Ale i boty splňující tyto podmínky mohou být dobře vypadající a ladící s celkovým oblečením.

Není rozhodující, zda je průvodce - průvodkyně mladší - starší, vyšší - menší, štíhlejší - silnější, ale vždy musí být vždy musí být dobře upraveni - vlasy, vousy, líčení. chrup, ruce, nehty.. a hlavně musí být sympatický.

Dress code delegáta - místního zástupce cestovní kanceláře je velmi často určen přímo cestovní kanceláří.

  • některé cestovní kanceláře mají pro delegáty firemní oblečení - uniformy
  • některé cestovní kanceláře vyžadují nošení alespoň nějakého prvku oděvu - například šátek, kravata

Oblečení delegáta po dobu jednání s klienty (transfery, informační schůzky atd.) je relativně formální. Pokud nemá cestovní kancelář vlastní uniformu, doporučuje se kalhoty/sukně halenka, polokošile, případně sako. Nejblíže oděvu delegáta nebo pracovníka cestovní kanceláře je tzv. dress code business.

Dress code business aneb vhodné oblečení do práce

Pracujete-li například ve velké společnosti, v bance, pojišťovně, na úřadě, kde komunikujete s klienty či se účastníte různých obchodních jednání, pak je třeba dbát na správný outfit, protože právě zde bývají stanoveny přísná kritéria ve volbě nošení vhodného oblečení.

Pro dámský outfit je vhodný kostýmek tvořící sukni tmavých barev - černá, šedá, modrá - a k ní bílá halenka. Pozor na sukni, která by neměla končit výše jak 10 cm nad koleny. Za obuv zvolte lodičky s uzavřenou špičkou na 2 až 6 cm podpatku, ladící ke kabelce. Povinné jsou dále punčochy i v letních měsících. Šperky mají za úkol decentně doplnit celkový dojem, ovšem na ruce mohou být maximálně dva prsteny. Vše završí upravený účes, ne příliš výrazný make-up a lehký parfém.

Muži by měli být oděni v obleku tmavých barev (v létě možný  i světlý), k němu košili v bílé nebo pastelové barvě s dlouhým rukávem a kravatu. Ke kalhotám patří jednobarevný kožený pásek zapnutý na třetí dírce. Boty rovněž kožené, černé, šněrovací a do nich vysoké ponožky, samozřejmě ladící k barvě kalhot a bot. Jako doplněk je rovněž uznáván kvalitní kovový nebo kožený náramek. Například muži pracující v bankách vč. IT oddělení se nesmí před budovou pohybovat bez saka, což platí v každém počasí.

V některých firmách se vyhlašuje tzv. casual day zpravidla na pátek, kdy se zaměstnanci nemusí oblékat příliš striktně dle pravidle. Ale pod podmínkou, že se ten den nesetkají s žádným klientem, ani se nezúčastní obchodní schůze.

Obdržíte-li pozvánku, na které je uvedeno např. White tie ...víte, jaký oděv zvolit?

WHITE TIE

Vysoce formální oblečení na velmi významnou společenskou událost. Muž zvolí frak s vestou, bílého motýlka a černé lakýrky. Žena větší večerní róbu s délkou až na zem.

CREATIVE BLACK TIE

Zde se jedná o formální událost, ale máte volnější ruku ve výběru trendového večerního oblečení. Pro muže je učen smoking s černým motýlkem a žena dlouhé večerní jednobarevné šaty.

FORMAL

Formální oblečení - muži dorazí ve smokingu s černou košilí bez kravaty a motýlku, ženy v dlouhých společenských večerních šatech, v koktejlkách nebo večerním kostýmku.

SEMI-FORMAL

U tohoto typu se styl řídí spíše hodinou, kdy se daná akce koná. Pokud je to před šestou hodinou večerní, pak je pro muže vhodný vycházkový oblek, a pro ženy pouzdrové šaty nebo formální kostýmek. Po šesté hodině si již muži vezmou černý oblek a ženy koktejlky z atraktivního materiálu.

COCTAIL (LITTLE BLACK DRESS)

Již z názvu vyplývá, že si ženy vyberou koktejlové šaty s lodičkami na vyšším podpatku, jejichž outfit doplní malá kabelka jen pro to nejnutnější, a páni společenský oblek.

DRESSY CASUAL

Již volnější styl tzv. nedbalé elegance, která nemá tak přesná pravidla. Pro denní události nic nezkazíte méně formální oděvem - sukně, kalhoty, džíny, elegantní top či elegantní letní šaty. Navečer naopak vyberte něco formálnějšího. Zpravidla se jedná reklamní akce nebo slavnostní otevření výstavy.

SMART CASUAL

Neformálně elegantní - u mužů košile bez kravaty, v létě světlý oblek, boty, mokasíny bez ponožek. Týká se např. vernisáží nebo křtů uměleckých předmětů a podobně.

BUSINESS CASUAL

Neformální styl oblékání. Pro pány - košile s límečkem, sportovní košile, polokošile, případně kravata, sako a kalhoty. Pro ženy - sukně, kalhoty, boty na nízkém podpatku s jemně odhalenou špičkou.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře