Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Den svatého Valentýna

Okolo svatého Valentýna panuje mnoho nejasností, přesto legenda o sv. Valentýnovi se neodmyslitelně zapsala do našeho podvědomí.

Historie

Valentýn údajně zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Legendy o jeho životě se liší, ale vždy se shodují v tom, že byl váženým a urozeným Římanem. 

  • Jedna z legend říká, že v době, kdy Claudius II. zakázal manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky, tak Valentýn tajně oddával snoubence
  • Další legenda vypráví, že oddával snoubence podle křesťanského ritu, za což byl vězněn a umučen
  • V jiné legendě se dozvíme, že o moudrosti Valentýna se dozvěděl i císař  Claudius II., který Valentýna povolal na svůj dvůr a velmi ho obdivoval. Následně se dostali do sporu, protože Valentýn věřil  pověrám ( křesťanství). Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na Valentýna dohlížel. Ten si vzal  Valentýna do svého domu, kde se Valentýn setkal s krásnou dcerou prefekta, která byla slepá. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn si dívku zamiloval a modlil se za její uzdravení. 
    Stal se zázrak a dívka začala vidět. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem ho sťali. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.

Tradice Valentýna

Tradice Valentýna v našem slova smyslu vznikla na začátku 20. století v USA, kdy jistý výrobce vánočních přání začal hledat nový produkt k získání dalších zákazníků. K tomu mu dopomohl nápad obnovit svátek svatého Valentýna, nová tradice byla zavedena v roce 1907 a výrobce valentýnských přáníček mohl mnout ruce - obrat jeho firmy začal narůstat. 

Do České republiky (resp. tehdejšího Československa) se dostal po pádu komunismu v roce 1989. V posledních letech se svátku jako příležitosti chopili zejména obchodníci, aby vyplnili tzv. hluché místo mezi svátky Vánočními a Velikonočními.

Zamilované dvojice se v tento den vzájemně obdarovávají květinami, bonboniérami či dárky s tématikou srdce a zamilovanosti. Jedni tento svátek zatracují jako produkt komerční společnosti, jiní lidé si dávají dárky, cestují po celém světě a bez oslavy tzv. Valentýna si svou lásku nedovedou vůbec představit.

Svátek zamilovaných se tak rok od roku stává více a více spíše komerčním svátkem. Přesto je však i nadále 14. únor je každoročně oslavován mnoha zamilovanými lidmi. 

Svátek zamilovaných a cestovní ruch

Jakou má spojitost den svatého Valentýna s cestovním ruchem? Velkou. Čím dál častěji zamilované páry vyráží na nejrůznější pobyty tématicky přizpůsobené k tomuto svátku zamilovaných.

Velmi častým cílem zamilovaných párů bývá Paříž, která je nenadarmo označovaná jako město lásky. Větší romantika, jak být na Valentýna na Eiffelovce se svou láskou, snad ani neexistuje. Lidé si buď krásy Paříže užívají sami a nebo mohou využít služby průvodce, který jim ukáže ta nejkrásnější místa.

Dalšími hojně navštěvovanými místy na svatého Valentýna bývají Milán, Řím a Benátky a samozřejmě Praha.

kurz průvodce  

Pokud i vy slavíte Valentýna a zatím nevíte, jaký dárek vybrat pro svojí polovičku, neváhejte a darujte voucher na kurz nebo seminář. 

Máte na výběr z bohaté nabídky kurzů nebo seminářů, které naleznete na  našich webových stránkách nebo Vám zašleme informační brožuru.

  • V Praze máme Valentinskou ulici, pojmenovanou podle kostela sv. Valentýna, zbořeného v 19. století. 
  • Ostatek - světcova kost z lopatky je uchovávaná na oltáři kapitulní baziliky sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě (asi získal Karla IV., nebo možná až v 19. století). Ostatek byl znovunalezen v barokním relikviáři společně se třemi dalšími v roce 2002. 

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto:  Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: