Den otevřených dveří na Německé ambasádě
Německá ambasáda popořádá každoročně den otevřených dveří. V této době si návštěvníci Prahy mohou prohlédnout prostory starobylého Lobkovického paláce na Malé Straně.
Budova Lobkovického paláce je jedním z nejvýznamnějších barokních paláců v Praze, postavená
byla v letech 1703 až 1707 mezi jinými veronským stavitelem Giovannim Batistou Alliprandim.
Dnešní podobu získal palác po požáru v roce 1768 . Od roku 1753 do 1927 byl palác majetkem rodiny Lobkoviců, která patřila k nejstarším a nejvlivnějším šlechtickým rodům v Čechách.
Palác se do dějin Evropy zapsal v roce 1989 - uprchlíci na velvyslanectví v roce 1989
Od obnovení diplomatických vztahů mezi Spolkovou republikou Německo a tehdejším Československem v roce 1973 je Lobkovický palác – jeden z nejvýznamnějších a nejhonosnějších paláců města – sídlem německého velvyslanectví v Praze.
Na podzim roku 1989 se stal palác dějištěm německých a evropských dějin, když Němci z tehdejší NDR hledali útočiště na území velvyslanectví – Československo bylo v létě roku 1989 poslední sousední zemí, do níž směli občané NDR cestovat bez víza
Počet uprchlíků, kteří pobývali v budově velvyslanectví a ve stanech Německého červeného kříže na zahradě, vzrostl od poloviny srpna do konce září téměř na 4.000.
Večer 30. září mohl tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher po zdlouhavých jednáních s vedením NDR ohlásit první vlně uprchlíků, že mohou vycestovat do Spolkové republiky Německo: „Milí krajané, přišli jsme dnes k vám, abychom vám sdělili, že dnes budete moci vycestovat do Spolkové republiky Německo.“
Tak padly bariéry šest týdnů před pádem berlínské zdi v Berlíně. Až do začátku listopadu vycestovalo poté celkem
ve třech vlnách nakonec asi 15.000 uprchlíků přes Prahu do Spolkové republiky Německo.
Události z roku 1989 připomíná dnes pamětní deska s Genscherovými slovy na zahradním balkoně, další pamětní deska na zadní části plotu a skulptura „Quo vadis“ (Trabant na sloních nohách) - "Kam kráčíš" od Davida Černého.
Plastika "Quo vadis" byla poprvé vystavena na Staroměstském náměstí a následně přemístěna do zahrady Lobkovického paláce. Po cca 10 letech byla odlitta do bronzu
Bronzový odlitek stojí od podzimu roku 2001 na zahradě německého velvyslanectví, originál je uložen ve sbírce Fóra soudobých dějin v Lipsku
Den otevřených dveří bývá jednou v roce, většinou v červnu. Prohlídka ambasády se dá také objednat, ale kapacita je velmi dlouho dopředu naplněna.
Průvodci Prahou ukazují tzv. Genscherův balkón a plastiku Davida Černého "Kam kráčíš" z přilehlé zahrady (projde se Vlašskou ulicí směrem do kopce a zabočí se první doleva okolo hřiště - cca 300 m.)
David Černý ovlivnil tvář současné Prahy. O Davidu Černém přednáší PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová ve vypsaných termínech, přednášku je možné uspořádat i na objednávku (v našich učebnách i ve vašich prostorách v Praze i mimo Prahu)
Foto: PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Tefonujte 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz, dohodněte si osobní schůzku - Španělská 770/2, 120 00 Praha 2
TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře