Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář svému průvodci, který provádí u nás či v zahraničí mimo svůj domov?

Budoucí průvodci se často ptají, jak to chodí u turistické skupiny se stravováním, ubytováním atd. Co si průvodce platí sám a jaké výdaje mu hradí cestovní kancelář nebo cestovní agentura. Jestliže se průvodce vydá s turistickou skupinou na prohlídku města, výlet nebo zájezd, zajišťuje mu vysílající cestovní kanceláře mimo průvodcovského honoráře dle charakteru akce například ubytování, stravu, cestovné, tzv. diety, program spolu s klienty.

Profesionální průvodce  nebo delegát - místní zástupce cestovní kanceláře při někdy průvodcuje - provádí mimo domov - v jiném městě nebo jiném státě. V tomto případě mimo honoráře - odměny průvodce cestovní kancelář proplácí - zajišťuje průvodci další náklady, které mu pobytem mimo místo trvalého bydliště vznikají.

Jsou průvodci, kteří průvodcují mimo domov velmi často a jsou rádi, že mohou hodně cestovat.

A pak jsou průvodci, kteří naopak provádí ve městě, kde žijí - např. lokální průvodci - průvodci Prahou, v Kutné hoře, Brně, Olomouci, Karlových Varech a dalších městech. 

Ubytování zajišťuje cestovní kancelář průvodci v případě, že průvodce vyšle mimo jeho trvalé bydliště. To znamená, že jestliže průvodce odcestuje do zahraničí nebo do nějakého místa v České republice, pak cestovní kancelář zajistí a uhradí průvodcovo ubytování obvykle ve vlastním jednolůžkovém pokoji (popřípadě na pokoji s jiným průvodcem/průvodkyní nebo delegátem/delegátkou). Průvodce bydlí ve stejném hotelu jako klienti. 

Stravování – je-li průvodce vyslán na zájezd či výlet, stravuje se spolu s klienty. Průvodce se nejen dobře nají, ale také současně kontroluje kvalitu a množství podávaného jídla. Ve většině případů průvodce dostane zdarma i nealkoholický nápoj. A to i v případě, že ho klienti nemají součástí jejich menu (to znamená, že si ho klienti hradí sami). Průvodce samozřejmě konzumuje stejné menu jako jeho klienti. Průvodce také poskytuje cestovní kanceláři zpětnou vazbu, jak byli klienti v restauraci spokojeni. Výhodou je, že průvodce pozná mnoho zajímavých a pěkných restaurací. 

Cestovné hradí průvodci cestovní kancelář v případě, že cestuje za klienty například do jiného města. Proplácení tzv. cestovního příkazu - cesťáku se řídí platnou legislativou.

Jede-li průvodce na zahraniční cestu, CK mu vyplácí tzv. diety dle dané tabulky. Průvodci, které si cestovní kancelář najímá na základě živnostenského oprávnění, mají obvykle tzv. diety zahrnuté ve svém honoráři.

Účast na programu - Průvodce se obvykle účastní stejného programu jako klienti cestovní kanceláře. V průběhu programu průvodce zajištuje technicko organizační záležitosti, je turistům nápomocen a často také překládá potřebné informace. Průvodce má možnost s klienty zažít celou řadu velmi zajímavých situací.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

  Odhalte, zda je průvodcovství skutečně prací snů - e-book

 3 hlavní důvody proč průvodce potřebuje průvodcovský odznak - průkaz 

 Průvodci průkazku na Pražský hrad s sebou    

 Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce 

 Kdo může být průvodcem - průvodkyní? 
 
 Jazykové znalosti průvodce Prahou 
 
 Jaké to je být průvodcem v památkovém objektu 
 
 Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě  

 Zdokonalte svou znalost cizího jazyka jako průvodce nebo překladatel 

 Jak si přípravu ke zkoušce co nejvíce usnadnit 

 Složení zkoušky delší dobu po ukončení kurzu 

 Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 
 
 Průvodce a znalost jazyka země  
 
 Kolik jazyků musí znát průvodce? 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2