Bronzový lev s Géniem - budova ČNB v Praze
Při procházce pražskými ulicemi zdvihněme oči a podívejme se nahoru. A nebo ještě lépe, podívejme se na Prahu z výšky, například z Prašné brány. A uvidíme jedinečný pohled na budovu České národní banky, ale zejména na sousoší, které celé stavbě vévodí.
Při procházce ulicí na Příkopě zdvihněme oči a podívejme se nahoru. A nebo ještě lépe, koukněme se na Prahu z výšky, například z Prašné brány. A uvidíme jedinečný pohled na budovu České národní banky, ale zejména na sousoší lva s géniem, které je hlavní dominantou budovy.
Sousoší Genius se lvem (Na Příkopě 28)
Sousoší vzniklo v roce 1898 a bylo určeno pro tehdejší budovu Živnobanky, která stávala na místě dnešní ČNB.
Po zboření původní stavby (tehdy byl také zbořen hotel U modré hvězdy), bylo sousoší přeneseno na novou budovu České národní banky vybudovanou Františkem Roithem.
Sousoší představuje Génia se lvem po boku. V některých materiálech se setkáme s pojmem Světlonoše atento název také uvádí ČNB ve svých propagačních materiálech.
Lev má packu na kouli, na které je datum založení Živnobanky.
Za druhé světové války byla plastika ukryta. Po válce byla instalována zpět až v roce 1964.
Poznejte s námi zajímavá místa! Naučíme Vás Prahu jako nikdo jiný.
Zápis do kurzů Průvodce Prahou zahájen!
Přihlaste se ještě dnes!
Autor: sochař Antoním Popp (1850 - 1915)
Materiál: měděný plech o síle 0,8 až 2 mm
Výška: 4 metry
Váha sousoší: cca 2 tuny
Zajímavá technologie výroby: tepaná plastika ( v ČR je ještě pomník Jiřího z Poděbrad v Poděbradech). Vše je spojeno šrouby v jeden celek. Jediný volný díl je pochodeň.
Rekonstrukce: 1964 a 1999 - na pamět do útrob uloženy dobové předměty, listiny a v roce 1999 například i Hospodářské noviny